Zmarł kard. Franciszek Macharski – przyjaciel harcerstwa

Utworzono: 02 sierpień 2016

macharskiW wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. W 2000 roku kard. Franciszek Macharski uzyskał najwyższe harcerskie odznaczenie – przeznaczone dla osób nie będących członkami ZHP – laskę skautową „Niezawodnemu Przyjacielowi”.
5 czerwca 2000 r. laska uroczyście została wręczona Księdzu Kardynałowi w auli Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego CM UJ w Krakowie Prokocimiu, wypełnionej po brzegi przez harcerzy i dzieci – pacjentów szpitala.
Dostałem tę laskę – ona jest na drogę. Z tą laską będę chodził tam, gdzie naprawdę trzeba być, w miejsca takie jak ten szpital – powiedział w 2000 roku kard. Macharski, dziękując za wyróżnienie.
Zadaniem harcerzy jest również niesienie pomocy potrzebującym. Jesteśmy w służbie Bogu, Polsce i bliźnim – powiedziała harcmistrz Maria Hrabowska – ówczesna przewodnicząca ZHP, wręczając Księdzu Kardynałowi laskę.
Przed kard. Franciszkiem Macharskim wyróżnieni zostali w ten sam sposób przez ZHP także: Ojciec Święty Jan Paweł II oraz Prymas Polski – kard. Józef Glemp.

Żródło: www.zhp.pl
(fot. KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH / Wikimedia Commons)