HAL 2016

Utworzono: 29 kwiecień 2016

kolkaZ 3927 kwietnia odbyło się szkolenie związane ze zbliżającą się Harcerską Akcją Letnią. Nasz hufiec na tym szkoleniu reprezentowało 9 osób: phm Maria Kmiecik, phm. Katarzyna Wojaczek, hm. Bronisław Kwiatoń, pwd. Katarzyna Burszczyk, pwd. Ewelina Grosman, pwd. Hanna Koziej, pwd. Monika Gwizda, pwd. Tomasz Kazubski, pwd. Paweł Kuczok.

Z dniem 1 kwietnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o systemie oświaty w części dotyczącej organizacji wypoczynku.

Rozporządzenie do ustawy, określające szczegółowe wymagania względem organizatorów i wychowawców, weszło w życie 6 kwietnia.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowe przepisy:

• po raz pierwszy zdefiniowano, czym jest wypoczynek podlegający zatwierdzaniu w kuratoriach; definicja nie jest jednoznaczna i prace nad jej ostateczną interpretacją jeszcze trwają, ale pewne jest, że jednodniowe formy pracy nie są wypoczynkiem – czyli na pewno zbiórki, wycieczki bez noclegu itp. nie wymagają zgłaszania
  • szczegółowo uregulowano postępowanie kierownika wypoczynku w razie wypadku
  • zmieniony zakres informacji podawanych w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku i nowy wzór tej karty
  • uznano kwalifikacje instruktorów wszystkich polskich i europejskich organizacji harcerskich w zakresie odpowiadającym dotychczasowym uprawnieniom przewodników i podharcmistrzów
  • zrezygnowano z uproszczonego trybu zgłaszania do kuratorium „małych” form wypoczynku

W dniu dzisiejszym Główna Kwatera ZHP przyjęła nowy, zgodny z aktualnymi regulacjami wzór karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku (link poniżej). Wszyscy uczestnicy HAL’2016 muszą wypełnić kartę w nowym układzie, ponieważ obowiązująca wcześniej nie zawiera wszystkich danych wymaganych obecnie przez ustawę.

Do 15 maja przyjęta zostanie całościowa nowelizacja Instrukcji HALiZ uwzględniająca pozostałe zmiany wprowadzone przez zmienione przepisy.

(źródło: https://zhp.pl/2016/zmiana-przepisow-dotyczacych-wypoczynku-dzieci-i-mlodziezy/)

NOWA KARTA WYPOCZYNKU